Vysoušení zdiva
Zdivo, u kterého došlo k jeho promočení, lze vysušit mnoha způsoby. Ty se od sebe liší potřebou použití vhodných technických zařízení a také dobou, potřebnou k dosažení požadovaného stavu.
Jak takovou zeď vysušit.
- Větrání okny a dveřmi. Jedná se o nejjednodušší a nejlevnější postup. Ovšem doba potřebná k dosažení požadovaného stavu je mnoho měsíců, mnohdy i několik roků.
- Použití různých vysoušečů, převážně kondenzačních. Středně velký vysoušeč má, za ideálních podmínek, výkon okolo 30 l za 24hodin. V průměru však 20 – 25l a při dosoušení ještě méně.
To znamená, že doba vysoušení bude minimálně dva až tři měsíce. - Různé tepelné zdroje. Jde především o různé horkovzdušné ventilátory, topné tyče a podobně.
Primárně se ohřívá zdivo a teprve následně voda v něm obsažená
K ohřevu zdiva na teplotu, při které by se výrazně urychlilo odpařování vody je potřeba značné množství energie. Doba vysoušení se zkrátí zhruba na polovinu. - Mikrovlnná technologie umožňuje výrazné zkrácení potřebné doby vysoušení na pouhých několik dní.
Mikrovlnnou technologii lze použít pro vysoušení všech stavebních materiálů. Zdiva cihelného, kamenného, smíšeného, porothermu, ytongu, dřeva atd.
Rychlost vysoušení je závislá na mnoha faktorech.
- na stupni zamokření, tedy množství vody, kterou je nutno z konstrukce odstranit,
- zda se jedná o zdivo obnažené z jedné, nebo oboustran
- kapacitě el. jističe, což ovlivňuje počet přístrojů, které je možné současně připojit.